دکتر سیدعلی اکبر شمسیان

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی
و رییس سومین کنگره بین‌المللی سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی

به نام خداوند جان و خرد
توسعه تحقیقات ترجمانی سلول‌های بنیادی و انجام کارآزمایی‌های بالینی متعدد با هدف درمان بیماری‌های صعب‌العلاج در سالهای اخیر پیشرفت شگرفی داشته است. ورود چند روش‌درمانی مبتنی بر سلول جدید به عرصه درمان در دو سال گذشته در سطح بین‌المللی نیز نقطه عطفی در این سیر رو به بالا محسوب می‌شود. جایگاه جمهوري اسلامي ايران در حوزه سلول هاي بنيادي و طب بازساختي در میان کشورهای توسعه‌یافته با وجود سرمايه گذاري اندك انجام شده مدیون تلاش پژوهشگران و دانشمندان این مرز و بوم است که شورای راهبردی MashhadStemCells در تلاش است با تحکیم پیوندهای علمی موجود بین ایشان و هموار کردن مسیر ارتباطات بین‌المللی به ارتقاء این جایگاه در حد بضاعت کمک نماید.
سابقه برگزاری اولین رویداد علمی شهر مشهد مقدس با موضوع سلولهای بنیادی به سال 1386 برمی گردد.در این رویداد مراکز برگزارکننده با همکاری پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی به معرفی مبانی و فعالیتهایی که عمدتا در پایتخت انجام شده بود به همکاران علوم پایه و بالینی شهر مشهد پرداختند. شاید بتوان برگزاری این رویداد را آغاز فعالیت منسجم در زمینه سلولهای بنیادی در شمال شرق کشور قلمداد کرد. فعالیتهای زیادی در مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی خراسان رضوی از آن پس انجام شد تا در ادامه مسیر شاهد برگزاری اولین کنگره ملی در سال 1390 و دو رویداد بین‌المللی بعدی در سالهای 1394 و 1396 باشیم.
سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با چهار دهه سابقه در حوزه پزشکی، در سال 1390 اقدام به راه‌اندازی اولین اتاقک تمیز خود برای مطالعات پیش‌بالینی کرد و در سال 1393 اتاقک تمیز برای کشت و پیوند سلولهای بنیادی مزانشیمی مورد بهره برداری قرار گرفت. در ادامه اولین کارآزمایی بالینی استفاده از سلولهای بالینی مزانشیمی آلوژن در این مرکز انجام شد و همچنان با رویکرد تعاملی به دنبال توسعه فناوری های جدیدتر و تسهیل مسیر ترجمانی این دستاوردهاست.
MashhadStemCells-2020 که هم اکنون شاهد برگزاری آن هستیم حاصل همت جمعی در مراکز برگزار کننده کنگره که شامل جهاد دانشگاهی خراسان رضوی،دانشگاه فردوسی مشهد، پژوهشگاه رویان، انجمن ژنتیک ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشارکت ویژه ی شهرداری محترم مشهد مقدس میباشد.
این کنگره فرصت ویژه‌ای را جهت تبادل دانش در حوزه ی سلولهای بنیادی در کنارتجربه ی اوقاتی روحانی در شهر مقدس مشهد فراهم خواهد آورد. به نمایندگی از تمامی برگزارکنندگان، دانشجویان، محققین، دانشمندان فعال در این زمینه را به حضور و نقش‌آفرینی در این رویداد دعوت نموده و از خداوند متعال خواستار برگزاری بهتر از پیش MashhadStemCells-2020هستم.